VM: Første kampe i dag i Slovakiet – sådan sender TV2 Sport

Foto: Jan Korsgaard

VM begynder i morgen for Danmarks vedkommende, men allerede i dag går de første kampe i gang i Bratislava og Kosice. TV2 Sport er massivt til stede og sender sædvanen tro et kanonprogram for turneringen både på TV2 Sport og TV2 Play.

Her er sendeplanen for de kommende uger:

Fredag den 10. maj

Kl. 16.15: Finland vs. Canada – TV 2 SPORT

Kl. 16.15: Rusland vs. Norge – TV 2 PLAY

Kl. 20.15: USA vs. Slovakiet – TV 2 SPORT

Kl. 20.15: Tjekkiet vs. Sverige – TV 2 PLAY

Lørdag den 11. maj

Kl. 11.30: Studie – TV 2 SPORT

Kl. 12.15: Danmark vs. Frankrig – TV 2 SPORT

Kl. 12.15: Schweiz vs. Italien – TV 2 PLAY

Kl. 16.15: Tyskland vs. England – TV 2 SPORT

Kl. 16.15: Letland vs. Østrig – TV 2 PLAY

Kl. 20.15: Slovakiet vs. Finland – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.15: Norge vs. Tjekkiet – TV 2 PLAY

Søndag den 12. maj

Kl. 12.15: USA vs. Frankrig – TV 2 PLAY

Kl. 12.15: Rusland vs. Østrig – TV 2 PLAY

Kl. 15.50: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 16.15: Danmark vs. Tyskland – TV 2 SPORT

Kl. 16.15: Italien vs. Sverige – TV 2 PLAY

Kl. 20.15: Tyskland vs. Canada – TV 2 PLAY

Kl. 20.15: Letland vs. Schweiz – TV 2 PLAY

Mandag den 13. maj

Kl. 16.15: USA vs. Finland – TV 2 SPORT

Kl. 16.15: Rusland vs. Tjekkiet – TV 2 PLAY

Kl. 20.15: Slovakiet vs. Canada – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.15: Norge vs. Sverige – TV 2 PLAY

Tirsdag den 14. maj

Kl. 15.30: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 16.10: Danmark vs. England – TV 2 SPORT

Kl. 16.05: Italien vs. Letland – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Tyskland vs. Frankrig – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.05: Schweiz vs. Østrig – TV 2 PLAY

Onsdag den 15. maj

Kl. 16.05: USA vs. England – TV 2 SPORT

Kl. 16.05: Schweiz vs. Norge – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Tyskland vs. Slovakiet – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.05: Rusland vs. Italien – TV 2 PLAY

Torsdag den 16. maj

Kl. 16.05: Canada vs. Frankrig – TV 2 SPORT

Kl. 19.50: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 20.05: Tjekkiet vs. Letland – TV 2 PLAY

Kl. 20.10: Finland vs. Danmark – TV 2 SPORT

Fredag den 17. maj

Kl. 16.05: Frankrig vs. Slovakiet – TV 2 SPORT

Kl. 16.05: Østrig vs. Norge – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Finland vs. England – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.05: Tjekkiet vs. Italien – TV 2 PLAY

Lørdag den 18. maj

Kl. 11.30: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 12.10: Danmark vs. USA – TV 2 SPORT

Kl. 12.05: Letland vs. Rusland – TV 2 PLAY

Kl. 16.05: Canada vs. Tyskland – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 16.05: Italien vs. Norge – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: England vs. Slovakiet – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Sverige vs. Schweiz – TV 2 SPORT

Søndag den 19. maj

Kl. 16.05: Tyskland vs. USA – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 16.05: Østrig vs. Tjekkiet – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Frankrig vs. Finland – TV 2 PLAY

Kl. 20.05: Schweiz vs. Rusland – TV 2 SPORT

Mandag den 20. maj

Kl. 16.05: Frankrig vs. England – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 16.05: Sverige vs. Letland – TV 2 PLAY

Kl. 19.50: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 20.05: Østrig vs. Italien – TV 2 PLAY

Kl. 20.10: Canada vs. Danmark – TV 2 SPORT

Tirsdag den 21. maj

Kl. 12.05: Finland vs. Tyskland – TV 2 SPORT

Kl. 12.05: Tjekkiet vs. Schweiz – TV 2 PLAY

Kl. 14.50: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 16.05: Norge vs. Letland – TV 2 PLAY

Kl. 16.10: Slovakiet vs. Danmark – TV 2 SPORT

Kl. 20.05: Canada vs. USA – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.05: Sverige vs. Rusland – TV 2 PLAY

Torsdag den 23. maj

Kl. 16.05: Kvartfinale – TV 2 PLAY/SPORT

Kl. 20.05: Kvartfinale – TV 2 PLAY/SPORT

Lørdag den 25. maj

Kl. 15.05: Semifinale – TV 2 SPORT

Kl. 19.05: Semifinale – TV 2 SPORT

Søndag den 26. maj

Kl. 19.30: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 20.10: Finale – TV 2 SPORT