TV: KÆMPE dækning af VM på TV2 Sport

Foto: Jan Korsgaard

Som i fjor er der massiv dækning af de danske kampe på TV2 Sport, der sender med Jimmy Bøjgaard som kommentator på de danske kampe, kombineret med Peter Hirsch som den glimrende ekspert. Claus Elming er studievært og også med i Rusland – og så er der ellers hockey for alle pengene. Se planen her:

Fredag 6. maj
USA – Canada, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Sverige – Letland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Tjekkiet – Rusland, kl. 19.10, TV 2 SPORT
Finland – Hviderusland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Lørdag 7. maj
Schweiz – Kasakhstan, kl. 11.10, TV 2 SPORT
Slovakiet – Ungarn, kl. 11.10, TV 2 PLAY
Norge – Danmark, kl. 14.45, TV 2 SPORT
Frankrig – Tyskland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Letland – Tjekkiet, kl. 19.10, TV 2 PLAY
Hviderusland – USA, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Søndag 8. maj
Ungarn – Canada, kl. 11.10, TV 2 SPORT / TV 2 PLAY
Kasakhstan – Rusland, kl. 11.10, TV 2 PLAY
Norge – Schweiz, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Finland – Tyskland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Sverige – Danmark, kl. 18.45, TV 2 SPORT
Frankrig – Slovakiet, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Mandag 9. maj
Hviderusland – Canada, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Letland – Rusland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Sverige – Tjekkiet, kl. 19.10, TV 2 SPORT
Finland – USA, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Tirsdag 10. maj
Schweiz – Danmark, kl. 14.45, TV 2 SPORT
Slovakiet – Tyskland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Kasakhstan – Norge, kl. 19.10, TV 2 PLAY
Ungarn – Frankrig, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Onsdag 11. maj
Schweiz – Letland, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Slovakiet – Hviderusland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Sverige – Kasakhstan, kl. 19.10, TV 2 PLAY
Finland – Ungarn, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Torsdag 12. maj
Tjekkiet – Norge, kl. 15.10, TV 2 SPORT
USA – Frankrig, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Rusland – Danmark, kl. 18.45, TV 2 SPORT
Canada – Tyskland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Fredag 13. maj
USA – Ungarn, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Tjekkiet – Kasakhstan, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Danmark – Letland, kl. 18.45, TV 2 SPORT
Tyskland – Hviderusland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Lørdag 14. maj
Norge – Sverige, kl. 11.10, TV 2 SPORT
Frankrig – Finland, kl. 11.10, TV 2 PLAY
Rusland – Schweiz, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Ungarn – Hviderusland, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Canada – Slovakiet, kl. 19.10, TV 2 SPORT
Kasakhstan – Letland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Søndag 15. maj
Danmark – Tjekkiet, kl. 14.45, TV 2 SPORT
Tyskland – USA, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Schweiz – Sverige, kl. 19.10, TV 2 SPORT
Slovakiet – Finland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Mandag 16. maj
Rusland – Norge, kl. 15.10, TV 2 SPORT / TV 2 PLAY
Canada – Frankrig, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Danmark – Kasakhstan, kl. 18.45, TV 2 SPORT
Tyskland – Ungarn, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Tirsdag 17. maj
Tjekkiet – Schweiz, kl. 11.10, TV 2 SPORT / TV 2 PLAY
USA – Slovakiet, kl. 11.10, TV 2 PLAY
Letland – Norge, kl. 15.10, TV 2 SPORT
Hviderusland – Frankrig, kl. 15.10, TV 2 PLAY
Rusland – Sverige, kl. 19.10, TV 2 SPORT
Canada – Finland, kl. 19.10, TV 2 PLAY

Kvartfinaler, torsdag 19. maj
Semifinaler, lørdag 21. maj
Finale og bronzekamp, søndag 22. maj